Metodistkirken vil blokkere våpensalg til israel

Metodistkirken (i USA) har startet en aksjon for å stanse fire større våpensalg til Israel som Trumpadministrasjonen har vedtatt.  Kirka vår ønsker også at all militær bistand til regionen skal avsluttes.

«USAs våpensalg til Israel har muliggjort Israels bombardement av Gaza, samt eskalering i Libanon og over hele Midtøsten.  Vi har nå en mulighet til å rette oppmerksomheten mot Israels grove brudd på folkeretten og målrettede angrep på sivile», påpeker General Board of Church and Society  (Rådet for kirke og samfunn) i the United Methodist Church som lanserte aksjonen 18. mars.

GBCS oppfordrer kirkens amerikanske medlemmer til å kontakte sine folkevalgte politikere i Kongressen og be dem støtte forslag som blant annet Bernie Sanders har fremmet om å blokkere den nye våpeneksporten ( bomber, raketter og artillerigranater) som skal ha en verdi på omkring 96 milliarder kroner.

«I flere tiår har United Methodist Church fordømt territoriell ekspansjon og aggresjon, støttet rettferdighet for flyktninger og tatt til orde for å stanse våpensalg til Midtøsten», skriver GBCS i oppropet til aksjonen. Rådet viser til også til resolusjonen «Opposition to Israeli Settlements in Palestinian Land» (vedtatt av Generalkonferansen 2020/24) som sier at United Methodist Church «søker en slutt på militær okkupasjon, frihet fra vold og full respekt for menneskerettighetene for alle mennesker i Midtøsten-regionen.» Resolusjonen oppfordrer også den amerikanske regjeringen til å «avslutte all militær bistand til regionen».

«Å leve opp til vårt oppdrag om å transformere verden, betyr å prioritere varige løsninger for de grunnleggende årsakene til konflikt i stedet for militære løsninger som skaper ytterligere vold. Nå er tiden for oss å fastholde vårt vitnesbyrd og heve våre stemmer for fred», sier General Board of Church and Society og ber medlemmene fylle ut og sende dette brevet:

Screenshot

PS: Når får vår sentralkonferanse eller årskonferense sitt Råd for kirke og samfunn som kan være pådrivere for metodister til å påvirke våre folkevalgte politikere i aktuelle saker??